Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łagowie

Projekt socjalny pn. „Rodzina – wartość tradycji”

W okresie od 01.04.2022 roku do 31.12.2022 roku w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Łagowie realizowany jest projekt socjalny pod nazwą „Rodzina – wartość tradycji”. Projekt skierowany jest dla dzieci uczęszczających do świetlic środowiskowych na terenie gminy Łagów w msc Łagów, Płucki, Piotrów, Nowa Zbelutka oraz Nowy Staw oraz ich rodzin. Celem tego przedsięwzięcia jest poszerzenie i przybliżenie uczestnikom projektu tradycji i obyczajów Świąt Wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia.

Święta są czasem, który w naszej tradycji związany jest z rodziną, ze wspólnym spędzeniem tego magicznego okresu. Pielęgnowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom polskich tradycji świątecznych związane jest ściśle z rodziną, z radością dzieci przygotowujących samodzielnie różne ozdoby świąteczne, które w tych okresach nam towarzyszą. Wspólna praca poprzez zabawę może zjednoczyć rodzinę, tworzyć nowe relacje między dorosłymi a dziećmi, które pozytywnie wpływają na więzi rodzinne lub mogą je poprawić. Wykonywanie ozdób i dekoracji świątecznych od pokoleń łączyło rodziny i przynosiło satysfakcję z samodzielnie wykonanych prac.

Działania projektowe będą polegały na kreatywnym spędzeniu wolnego czasu rodzin z dziećmi poprzez wspólne wykonywanie ozdób i dekoracji świątecznych.

W ramach projektu odbyły się spotkania warsztatowe w świetlicy środowiskowej w Nowej Zbelutce i Płuckach podczas, których panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Płuckach oraz Sadkowie pokazywały i uczyły dzieci przygotowywać palmy wielkanocne oraz opowiedziały o tradycjach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, jakie kultywowane były na terenie gminy Łagów.

Natomiast w świetlicach w Piotrowie oraz Nowym Stawie oraz Łagowie nasi najmłodsi mieszkańcy gminy wspólnie z rodzicami lub babciami przygotowali palmy wielkanocne oraz różnorodne ozdoby związane z Wielkanocą.

Dekorowanie mieszkań, przygotowanie stroików świątecznych jest jednym z elementów przygotowań do świąt, które spędzamy z najbliższymi i jest zapisane w naszej tradycji. Przygotowanie samodzielnie dekoracji daje, szczególnie dzieciom, ogromną satysfakcję i radość, a pomoc rodzica w ich realizacji będzie dodatkowym bonusem.

 

Projekt ”Rodzina – wartość tradycji” jest działaniem pilotażowym. Założeniem naszego projektu jest propagowanie więzi rodzinnych, upowszechnianie i kultywowanie tradycji.

 

 

Projekt socjalny pn. „Rodzina – wartość tradycji”

Utworzono dnia 30.06.2022, 23:28

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny